Ruský původ mého otce

3. května 2014 v 20:42 | Terry

Rusko

Ruský původ mého otce

V domě v Lay-on-Sea, kde jsem vyrostla, stávala v přízemí stará dřevěná truhla, která patřila mému dědečkovi. Byla plná nářadí a na něm trůnily plechovky s barvou. Pod vrstvou letitých škrábanců a skvrn od barvy , bylo stále na boku možné rozeznat nápis v Cyrilici. Když má matka zemřela a dům byl připraven k prodeji, truhlu jsem si vzala, vyprázdnila ji a naplnila její cedrový interiér dědečkovými písemnostmi, zažloutlými soubory dopisů psaných tenkým ruským rukopisem a stránkami psanými na ruském psacím stroji, který si dědeček přivezl z Ruska, tajemnými diagramy a mapami. Nějak se tomu všemu podařilo přečkat matčiny sezónní úklidy. Poté, co jsem vše pečlivě uložila do truhly, jsem na to na dalších deset let úplně zapomněla.

Můj dědeček, Pyotr Vassili Mironov, byl hrdým a oddaným členem Carské armády. V Rusku byla armáda institucí s vlastní sociální hierarchií. Pradědeček pocházel z rodiny s dlouhou vojenskou tradicí v obou větvích. Jeho matka, hraběnka Kamenská, se provdala mimo svou sociální třídu, nevzala si žádného aristokrata, ale vojáka. Vassili Pyotr Mironov (každý prvorozený syn v každé generaci nesl vždy stejná dvě křestní jména, jejich pořadí se v každé generaci obměňovalo) byl velmi úspěšný voják. Jako milovaný (a bez pochyby také velmi rozmazlovaný) jediný syn v rodině se sedmi dětmi, bylo nevyhnutelné, že se dědeček přihlásí k armádě. Sloužil ve válce Ruska s Japonskem v roce 1904, v níž byli Rusové odzbrojeni a utrpěli strašlivou porážku. V roce 1916 byl dědeček povýšen a byl vybrán, aby se připojil k malé delegaci, která byla vyslána, aby zakoupila válečný materiál od Britů. Ze začátku byly Pyotr a jeho rodina váženými hosty Britské vlády, žili v luxusní čtvrti na Ruské ambasádě a užívali si komfortu, který se hodil pro reprezentanty Cara. Můj otec tou dobou navštěvoval soukromou školu v Londýně. Pak ale přišli Bolševici a revoluce, což byl pravý opak dědečkovi představy, že všechen ruský lid bezmezně miluje svého Cara a jeho rodinu. Myslel, že proto revoluce nebude mít dlouhého trvání a skončí neúspěchem. Stal se však přesný opak a už nebylo cesty zpět.

Pyotrova hrdost mu nedovolila, aby si z Ruska přivezl něco víc než svůj psací stroj, obrázek Cara a Carevny, pár předrevolučních rublů a svou dřevěnou vojenskou truhlu, kterou pro něj nechala zhotovit jeho rodina. Díky revoluci zůstala rodina zcela bez prostředků. Jediný způsob, jak mohl můj dědeček se svým výrazným a těžkopádným přízvukem, vydělat peníze (tak jak je tomu doposud pro mnoho imigrantů) bylo řízení taxíku. A tak hrdý a loajální vlastenec, Pyotr Vassili Mironov, potomek vznešeného rodu Kamenských, místo aby zdědil rodinné statky v Kuryanovu v Rusku, se stal londýnským taxikářem, aby se dokázal postarat o svou rodinu. Můj otec neměl jinou možnost, než přerušit studia a začít si ve světě hledat svou vlastní cestu.

Po revoluci se dědečkovi ozvali matka se sestrou. Jejich dopisy jsou plné bolesti a starostí, popisují deprivaci ruského lidu. Později pak nenávist ke Stalinským čistkám, pak už zřejmě bylo říkáš nebezpečné psát a dopisy přestaly chodit. Od roku 1931 do roku 1950 nepřišly žádné dopisy a pak jich najednou byla hotová záplava. Dopisy byla psané elegantním rukopisem a spolu s Pyotrovými vzpomínkami našli své místo v dřevěné truhle, jež jsem zdědila. Tam také po mnoho let zůstaly neobjeveny. Pak však bylo jen otázkou, najít nějakého překladatele…

A potom nastal příval aktivity. Simon a Olga Geoghanovi odvedli na dopisech úžasnou práci a vzpomínky v nich zaznamenané překrásně přeložil Roger Silverman. Když jsme se sestrou objedvaly na lodi a pročítaly dopisy, zjistily jsme, že ještě není zdaleka všemu konec. Poslední kapitola v tomto příběhu byla neuvěřitelným objevem za nějž vděčíme badateli Willu Stewartovi. Jež vyptral skryté dopisy a fotografie mě a mé rodiny u vzdálených příbuzných v Moskvě.


Obrázky:
1. dědeček
2. svatba prarodičů
3. prarodiče s přáteli
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 royally royally | Web | 18. června 2015 v 20:06 | Reagovat

online pujcka pred výplatou holice :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama